Home > Sport > Simona Halep s-a calificat în premieră în sferturi la US Open

Simona Halep s-a calificat în premieră în sferturi la US Open

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat, luni, în premieră, în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o pe germanca Sabine Lisicki, cap de serie numărul 24, cu 6-7 (6), 7-5, 6-2, la arenele Flushing Meadows din New York.

Halep s-a impus după două ore și 38 de minute de joc, după ce a avut nevoie de îngrijiri medicale, însă a luptat pentru fiecare minge și a reușit în cele din urmă să obțină victoria, chiar dacă nu a făcut un meci foarte bun contra unei jucătoare care deține recordurile pentru cel mai puternic serviciu și cei mai mulți ași într-un meci.

Românca se va lupta pentru un loc în semifinale cu Viktoria Azarenka, jucătoare pe care nu a învins-o niciodată. Bielorusa a cîștigat ambele întîlniri directe, însă cele două confruntări au avut loc în 2012.

Partida este programată în prima sesiune pe Arthur Ashe Stadium, urmînd să fie al doilea meci al zilei, după Petre Kvitova – Flavia Pennetta, care începe la ora 18:00. Meciul dintre Simona și Azarenka va începe în jurul orei 20:00, pe Eurosport.

S-ar putea sa-ti placa
Halep, de la favorită pentru câștigarea AO la a 5-a șansă, după casele de pariuri
Simona Halep a învins-o clar pe Flavia Pennetta, la debutul în Turneul Campioanelor
US Open: Sabine Lisicki va fi adversara Simonei Halep în optimi de finală